Guillermo de la Dehesa

  guillermo_de_la_dehesa_portGuillermo de la Dehesa

  • Senior International Advisor of Goldman Sachs
  • Independent Director and Member of the Executive Committee of the Santander Group
  • Chairman of Aviva Corporación
  • Independent Director of Campofrío

 

Guillermo de la Dehesa has served as Senior International Advisor of Goldman Sachs since 1988, Independent Director and member of the Executive Committee of the Santander Group since 2002, Chairman of Aviva Corporación in Spain since 2002, Independent Director of Campofrío, since 1997, and

Member of the European Advisory Board of Eli Lilly (Pharma), since 2000.

He has also chaired the International Advisory Board at IE Business School, since 2002 and served as Chairman of the Centre for Economic Policy Research (CEPR) in London since 1999. He previously served as Member of the “Group of Thirty” G30 in Washington and as a Trustee Member of the Bretton Woods Committee, in Washington. He has been a Member of the Euro 50 Group in Brussels since 2000.

The multiple positions held by Guillermo de la Dehesa in the public sector include Secretary of State of Economy and Finance and Secretary of the Special Council of Ministers for Economic Affairs, Deputy Governor of the International Monetary Fund and of the World Bank, and Governor of the Inter American Development Bank, Asian Development Bank and African Development Bank.

Read more about his work at: http://www.guillermodeladehesa.com/

//

Biografía de Guillermo de la Dehesa

  • International Advisor de Goldman Sachs.
  • Consejero Independiente y Miembro de la Comisión Ejecutiva del Grupo Santander.
  • Presidente no Ejecutivo de AVIVA Corporación.
  • Consejero Independiente de Campofrío.

Guillermo de la Dehesa ha ejercido como International Advisor de Goldman Sachs, desde 1988; director independiente y miembro del Comité Ejecutivo del Grupo Santander desde 2002, Director independiente de Campofrío desde 1997 y Miembro del European Advisory Board de Ely Lilly desde 2000.

También ha presidido el Consejo Rector de IE Business School desde 2002 y ha el CEPR (Centre for Economic Policy Research) de Londres desde 1999. Anteriormente fue miembro del “Group of Thirty” (G 30) en Washington. Ha sido miembro del Euro50 Group, en Bruselas desde 2000.

Los múltiples cargos que ha desempeñado Guillermo de la Dehesa en el sector público, incluyen: Secretario de Estado de Economía y Finanzas, y Secretario del consejo Extraordinario de Ministros de Economía; Subgobernador del Fondo Monetario Internacional y del Banco Mundial; Gobernador del Banco Interamericano de Desarrollo, Asian Development Bank y African Development Bank.

Más información sobre sus trabajos y publicaciones en http://www.guillermodeladehesa.com/